Balmar Alternator 100 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Pulley Regulator Temp Sensor [60-YP-MC-100-DV]
Balmar
Width:
11.00 (in)
Height:
10.00 (in)
Depth:
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Alternator 100 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: a 60-100-DV Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
60-100-DV Alternator: 100A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-YP-MC-100-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 100A