Pacer 6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece Bag [CT1.5I-100]
Pacer
Width:
6.00 (in)
Height:
1.00 (in)
Depth:
9.00 (in)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece Bag
Features:
  • Natural: For indoor use
  • Black: For indoor or outdoor use (UV resistant)
Applications:
  • Cable ties are the most widely used and versatile bundling and harnessing material available
Compliances:
  • UL Listed, CSA
  • Flammability UL 94V-2
  • RoHS & CE compliant
Characteristics:
  • 6.6 Nylon (Nat. & UV res. Black)
  • Max. Cont. Temp. 185 °F (85 °C)
  • Min. Cont. Temp. -76 °F (-60 °C)