Victron Battery Monitor - BMV-702 - Grey [BAM010702000R]
Victron Energy
Width:
9.00 (in)
Height:
3.00 (in)
Depth:
10.00 (in)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Battery Monitor - BMV-702 - Grey
Features:
  • Standard features - Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge - Remaining time at the current rate of discharge - Programmable visual and audible alarm - Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed - 500 Amp quick connect shunt and connection kit - Shunt selection capability up to 10.000 Amps - VE.Direct communication port - Stores a wide range of historical events, which can be used to evaluate usage patterns and battery health - Wide input voltage range: 6,5 – 95V - High current measurement resolution: 10 mA (0,01A) - Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V