Victron Centaur Charger - 12 VDC - 60AMP - 3-Bank - 120-240 VAC [CCH012060000]
Victron Energy
Width:
13.00 (in)
Height:
8.00 (in)
Depth:
21.00 (in)
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Centaur Charger - 12 VDC - 60AMP - 3-Bank - 120-240 VAC
Features:
  • Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation) All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
  • The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
  • Three-stage charging, with temperature compensation The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries