Victron MIDI-Fuse 100A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP133100010]
Victron Energy
Adding to cart… The item has been added
MIDI-Fuse 100A/58V for 48V Products (Package of 1)
Victron Energy's MIDI fuses are essentially a smaller version of the MEGA fuses and are known to have low voltage drop and cold resistance. This particular package contains ONE Victron MIDI 100 amp fuse that’s designed for 48V products.
Specifications:
  • Max Current Rating: 100 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Approximate Voltage Drop: 70 mV
  • Cold Resistance: 0.45 mΩ