Victron Orion-TR DC-DC Converter - 24 VDC to 12 VDC - 30AMP Isolated [ORI241240110]
Adding to cart… The item has been added
Orion-TR 24/12-30A (360W) Isolated DC-DC Converter
Isolated Model - separate in and out (-) leads
Remote On/Off Terminal
Screw Terminals
No special tools are needed for installation.
Input Fuse (not replaceable)
On 12 V and 24 V input models only.
Adjustable Output Voltage
Not intended for battery charging (consider using an Orion-Tr Smart for battery charging).
Specifications:
  • Input Voltage Range: 20-35 V
  • Under Voltage Shut Down: 14 V
  • Under Voltage Restart: 15 V
  • Nominal Output Voltage: 12.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 10-15 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 30 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage: 45 A
  • Short Circuit Output Current: 60 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 430 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 360 W
  • Efficiency: 88 %
  • No Load Input Current (2): < 100 mA
  • Current Consumption: < 200uA when disabled via its remote port
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range: -20 to +55 Degrees C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm² AWG6
  • Weight: 1.3 kg (3 lb)
  • Dimensions (H x W x D): 130 x 186 x 70 mm (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)