Balmar Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator Temp Sensor [XT-CR-250-K6-KIT]
Balmar
Width:
11.00 (in)
Height:
11.00 (in)
Depth:
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: XT-CR-250-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting Hardware
XT Series Alternator: 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
4" J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Specifications:
  • Amperage: 250A