Victron MEGA-Fuse 250A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP137250010]
Victron Energy
Adding to cart… The item has been added
MEGA-Fuse 250A/58V for 48V Products (Package of 1)
Victron Energy's MEGA fuses are frequently used in Victron Energy DC distribution systems. This particular package contains ONE Victron MEGA 250 amp fuse that’s designed for 48V products.
Specifications:
  • Max Current Rating: 250 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Approximate Voltage Drop: 80 mV
  • Cold Resistance: 0.2 mΩ