Victron MEGA-Fuse 200A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP137200010]
Victron Energy
Current Stock:
MEGA-Fuse 200A/58V for 48V Products (Package of 1)
Victron Energy's MEGA fuses are frequently used in Victron Energy DC distribution systems. This particular package contains ONE Victron MEGA 200 amp fuse that’s designed for 48V products.
Specifications:
  • Max Current Rating: 200 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Approximate Voltage Drop: 80 mV
  • Cold Resistance: 0.25 mΩ